Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
27 Mart 2017 Pazartesi
Bu Gün Günlerden Ali Şükrü bey...! Trabzon'lunun medarı iftiharı, Milli Mücadelenin Yıldızı, 1. TBMM'inin Kahraman Savunucusu, En Güçlü eğemenlere HAYIR diyebilen bir yiğitin 94 yıl evvel Şehadete Koştuğu Gün.
Boztepe, Şanlı Boztepe, Kahraman Boztepe, Şehid Boztepe Bu halk seni ne zaman anlayacak? İşte o zaman omurgası dik yürüyecek, Al bayrağımız o zaman daha nazlı, daha asil dalgalanacak...
 
Her Müslüman Türk seni tanımalı, Hala tanımayan utanmalı, Yaşadığı gafletten uyanmalı...
1. Dünya savaşının Kahraman Subayı, Rus savaşlarının Büyük komutanı, 1. TBMM'inin Maneviyatçı, Milliyetçi, Tam bağımsızlığı savunan, Batılılaşmayı Teknolojide, Demokratik yönetiminde gören, batının kokuşmuş hayat felsefesinin ithaline izin vermeyen. Türk kimliğinin vazgeçilmez özelliğinin İslam olduğuna inanan ve bu konuda bir adım geri gitmeyen..
İçki, Kumar, Genelevi gibi batıl kurumları yeni Türkiyede istemediği için Hunharca katledilen Ali Şükrü Beyi ve kendi imkanları ile kurduğu Devrin Tan gazetesini tanımalıyız..
 
TRABZON ŞEHİR MÜZESİNDE DAHİ YER VERİLMEYEN ALİ ŞÜKRÜ BEY VE TAN GAZETESİ SANSÜRÜNÜ BURADAN KINIYORUZ.

TRABZON BB BELEDİYESİNE BU KONUDA BASKI YAPILMASINI ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ
 
Boztepede yanından geçtiğimiz ama kim olduğunu bilmediğimiz kabrini şükür ziyareti yapılan bir ziyaretgah yapmalıyız. Borcumuzu ödeyemeyiz elbette Ama bari üç ihlas bir fatiha hediye ederek bir nebze özür beyan etmeliyiz.
Türbe ziyaretinden maksat 94 yıldır unutturulmaya çalışılan O'nun kutlu mücadelesini günümüz Trabzonlusuna yeniden öğretmek olmalıdır.
"Amacı ölüden menfaat bekleyen şirk içindedir bilin istedim"
 
1. TBMM MEBUSU ALİ ŞÜKRÜ BEY
 
 
Şehid Ali Şükrü beyin hatırasını yaşatmayı, M.K. Atatürk'e düşmanlık olarak algılayan zavallılara diyorum ki; Güneş balçıkla sıvanmaz, Adil ve gerçekçi olmayanlar daime köle olarak yaşar, Zelil olarak yok olurlar.
Ebedi var olmak için, Adalet için, hayırlı bir nesil olmak için, bağımsız özgür olmak için daima doğrunun yanında olun, savunamadığınız hiçbir fikrin yanında olmayın, Savunamadığınız hiç kimseye istikbalinizi ipotek etmeyin.
 
Şehid Ali Şükrü beyin şehadetinin kan davasını gütmek Müslüman Türk'e yakışmaz, Doğruda değildir. Şehid Ali Şükrü beyin hayatını doğru tahlil etmek aynı acı olayların bir daha yaşanmamasına vesile olacaktır.
İlelebed yaşaması için dua ettiğimiz Türk Milletinin son kalesi Türkiye'nin bağımsızlığı için Bilhassa şehidlerimizin hakkını iade edin, Bu uğurda mücadele edin,  Allah'da sizden razı olsun..
 
 
BOZTEPEDE BULUNAN ALİ ŞÜKRÜ BEYİN KABRİ ŞERİFİ ALLAH CC. RAHMET EYLESİN
 
 
Ali Şükrü Bey (1884, Beşikdüzü, Trabzon - 27 Mart 1923, Ankara), Türk siyasetçi.
 
Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı ve 1. TBMM'de Trabzon milletvekili olarak yer aldı; 1. TBMM'de Mustafa Kemal'e karşı en sert muhalefeti ortaya koyan milletvekili olarak tanındı.[1]
 
1923’te bir suikast sonucu öldürüldü. Öldürülmesi, Türkiye’nin ilk siyasi suikastlarından biri olarak bilinir.[1]
 
Hayatı
Ali Şükrü Bey, Trabzonlu olup 1884 yılında Beşikdüzü’ne bağlı Denizli köyünde doğmuştur. Babası mütekaid Bahriye kolağası (önyüzbaşı veya kıdemli yüzbaşı) Hacı Hafız Ahmet Kaptan’dır. Aileleri mahallen “Reisoğulları” namıyla meşhurdur.
 
(KAYNAK: “Hayatım ve Hatıralarım).[2]
 
Heybeliada'da bulunan Bahriye Mektebi'nde öğrenim gördü. Okulu 1904 yılından tamamladı ve bahriye erkan-ı harp subayı oldu. 1909 yılında kurulan Donanma-yı Osmanî Muavenet-i Milliye Cemiyeti'nin kurucularından birisi oldu ve bir süre ikinci başkanlık görevini üstlendi.[3] Cemiyetin Osmanlı donanması için almak istediği nakliye gemilerini almak üzere Liverpool’e gönderildiğinde eğitimini tamamladı ve çok iyi düzeyde İngilizce öğrendi.[2] İngiltere’de bulunduğu dönemde Türkiye aleyhine yapılan propagandalara karşı çalıştı; Liverpool Times gazetesinde çeşitli makaleleri yayımlandı.[2]
 
Siyasete atılması
Yüzbaşı rütbesinde iken askerlikten istifa edip siyasete atılmaya karar verdi. İttihat ve Terakki aleyhtarı görüşlere sahipti. 1920'de Osmanlı Meclis-i Mebusan'ında Trabzon mebusu seçildi. İstanbul’un işgalinden sonra Meclis-i Mebusan'ın kendini feshetmesi üzerine Ankara'ya giderek ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Trabzon milletvekili olarak girdi.
 
TBMM vekilliği
Ali Şükrü Bey, TBMM’ye girişinden hemen sonra, halkın milli mücadeleye inandırılması ve düşman propagandalarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla meclis tarafından oluşturulan İrşad Encümeni'ne katıldı ve bu encümenin bir üyesi olarak civar illeri gezdi.[2]
 
Muhafazakâr bir yapıda olan Ali Şükrü Bey mecliste, Mustafa Kemal'in önderliğindeki Birinci Grup'a muhalif milletvekillerinin toplandığı İkinci Grup'un liderlerinden biri oldu. 28 Nisan 1920’de içki yasağı konusunda meclise yasa teklifi verdi ve yasalaşması için büyük çaba sarf etti.[4]
 
İkinci grubun görüşlerini açıklamak ve yaymak üzere Mustafa Kemal'in Hâkimiyeti Milliye gazetesine karşı Tan gazetesini yayınlamaya başladı.[3][5] 
68 sayı çıkabilen gazetenin hemen hemen tüm başyazılarını Ali Şükrü Bey yazdı[6] 
Lozan görüşmelerinden sonra yapılan meclis oturumlarında; İsmet Paşa'nın hariciyeci olmadığı için Lozan'da acemice işler yaptığını ve TBMM'nin kendisine verdiği yetki sınırlarının dışına çıkarak müzakereleri sürdüğünü savundu. 
Lozan'da devam eden müzakerelerin durumu hakkında TBMM'ye açıklanan resmi bilgiler ile dış kaynaklı haberler arasında çelişkileri dile getirdi.[5]
 
27 Mart 1923 günü ortadan kaybolmuş, iki gün sonra kardeşi Şevket (Doruker) Bey tarafından hükümete bildirilmiş, üç gün sonra da cesedi bulunmuştur. 
Hükümet, olayın failinin Gazi Milis Yarbay Topal Osman Ağa olduğuna hükmetmiş ve Ağa'yı tutuklamak üzere hareket geçmiştir. 
Nihayetinde Osman Ağa, yaralı bir şekilde tevkif edilmiş bir halde iken Meclis'in idam kararı sebebiyle Ulus Meydanı'nda başı olmadan ayaklarından asılmıştır. 
Ali Şükrü Bey’in cenazesi Hacı Bayram Camii’nde cenaze namazının ardından Trabzon’a gönderilmiş ve Boztepe'de defnedilmiştir.
 
Suikast
Ali Şükrü beyin cinayeti, Türkiye'nin ilk siyasi suikastlarından biri olarak bilinmektedir.[1]
 
Ali Şükrü Bey'in Trabzon Boztepe'de bulunan kâbri
Ali Şükrü Bey, 27 Mart’ta ortadan kaybolmuş; 3 gün sonra kardeşi aranması için Bakanlar Kurulu'na başvurmuştu[5]. 
Ali Şükrü Bey'in cesedi, Ankara’nın Mühye Köyü civarında bulundu; boğularak öldürüldüğü anlaşıldı. Meclise katillerin meclis kapısı önünde asılarak teşhiri için yasa teklifi verildi.
 
Cinayeti araştırmak üzere kurulan komisyon, Ali Şükrü Bey'i Topal Osman'ın Ankara'da, Papazınbağı'ndaki evinde öldürdüğünü tespit etti. 
Teslim olmayı kabul etmeyen Topal Osman, 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece Muhafız Taburu jandarmaları ile kendi adamları arasında yaşanan çatışmada yaralı olarak ele geçirildi ve başı kesilerek defnedildi. 
Ali Şükrü'nün katillerinin meclis önünde asılması teklifi yasalaşmış olduğu için için Topal Osman'ın başsız cesedi sonradan mezardan çıkarılmış ve ayağından darağacına asılmıştır.
 
Kaynakça
--Hür, Ayşe (31 Ocak 2006). "Çağımızın Bir (Başka) Kahramanı: Topal Osman". Birikim. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2010.
--Damar Arıkoğlu, Ali Şükrü Bey Cinayeti, Genç Doku Aylık Kültür ve Gençlik Dergisi, Erişim tarihi:18.05.2012
--"Derin hesaplaşmaların ilk kurbanı". 27 Mart 2008. 11 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2010.
Onur Karahanoğulları, Birinci Meclisin İçki Yasağı (Men-i Müskirat Kanunu), Ankara, 2007
--Özgürel, Avni (13 Temmuz 2003). "Ali Şükrü ve Topal Osman". Radikal. 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2010.
Ahmet Belada, Şehid-i Muhterem Ali Şükrü Bey, İlk Adım Gazetesi, Erişim tarihi:18.05.2012
 
Etiketler :
trabzon - mebusu - ali - sukru - bey - 1923 - tan - gazetesi -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
24-03-2017 04:32
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®