Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Davut Çakıroğlu TC'yi sordu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYi Parti Grup Başkanvekili Davut Çakıroğlu; Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı toplantılarının ilk oturumunda Trabzonda bazı kamu kuruluşu tabela ve tanıtımlarında TC. Kullanımı kaldırılmasını Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'na sordu
TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
MECLİS BAŞKANLIĞINA
 
KONU:T.C. ibaresinin Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önüne yazılması Hk.                                                            
 
Geçtiğimiz dönemlerde hiçbir hukuki dayanak ve resmi karar bulunmaksızın “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi bazı kamu kurum ve kuruluşlarıyla, bazı kamu iktisadi teşebbüslerinin adlarından ve tabelalarından kaldırılmıştır ve bu durum kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır.
“T.C.” rumuzu siyasal rejimiyle Türkiye Devletinin adı olan “Türkiye Cumhuriyeti” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her vatandaşı ülkesinin ismiyle gurur duymakta, bu gururu gelecek nesillere taşımayı kendisine vazife bilmektedir.
“T.C.” rumuzunun kullanılması gereken yerde kullanılmaması, Anayasada yazan nitelik ve özellikleri ile Türkiye Cumhuriyetini red ve inkar anlamına da gelebilir.
“T.C.” rumuzunun kullanılması günümüz koşullarında ulusal bir kimlik refleksi olarak ortaya çıkmaktadır. Önemli olan “T.C.” rumuzunun doğru ve yerinde kullanılmasıdır.
“T.C.” rumuzu adında yer aldığı kurumun Devlete ait olduğunu ya da -vakıf üniversiteleri gibi- Devlet kurumları ile aynı hükümlere tabi olduğunu gösteren bir simge, dolayısıyla bir kamu hizmetinin bu nitelikte bir kurumca yürütüldüğünü ifade eden bir marka gibidir. Bu bakımdan “T.C.” rumuzu, her isteyenin kullanabileceği bir simge değildir. Yetkisi olmadan “T.C.” rumuzunu kullanan kişi ve kuruluşlar TCK 204. Madde “resmi belgede sahtecilik” ve TCK 262. Madde “kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” suçunu işlemiş olabilirler. Buna karşılık görevi gereği “T.C.” rumuzunu kullanması gereken kişi ve kuruluşlar “T.C.” rumuzunu kullanmadığı takdirde TCK 257. Madde “görevi kötüye kullanma” ve 300. Madde “devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçunu işlemiş olabilirler.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasının önünde bulunan isim tabelasında Belediyenin antetli kağıtlarda kullandığı şekildeki ismi “T.C. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı” şeklinde yazmamaktadır. Örneğin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tabelasına kaldırılan “T.C.’’ ibaresi eklenmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki isim tabelasında “T.C.” ibaresinin kullanılmaması büyük bir eksikliktir.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait hizmet binalarında bulunan ve belediyenin isminin yazılı olduğu tabelalardaki isimlerin başına “T.C. ibaresinin eklenmesini öneriyorum.
Önerimin gündeme alınarak görüşülmesi için gereğini arz ederim.11.11.2019
  
İYİ PARTİ  Gurubu adına                                   
Davut ÇAKIROĞLU  
Gurup Başkan Vekili
Etiketler :
Davut Çakıroğlu, Başkan murat zorluoğlu , trabzon bş. belediyesi, trabzon tc. -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
11-11-2019 20:28
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®