Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Fetih gene ilgisiz tarihte kutlandı
Trabzon Bş. Belediyesi Trabzon'un fethini ilgisiz bir tarihte kutlamaya neden devam ediyor. Geçen yılda aynı duyarsızlığı ortaya koyan Trabzon Bş. Belediyesi yetkililerini kınıyoruz, Trabzon'un fethi olan 15 Ağustos 1461 tarihi neden yok sayılıyor, Osmanlının tarihinde hiçbir zaman savaş yapmadığı Ekim ayının 26'sında neden ısrar ediliyor?
Trabzonun fethi gerçek tarihinde kutlanmayarak Fener patriği Bartholomeosu mutlu eden bu uygulamanın anlamı nedendir?
 
Rus, İngiliz, Yunan Bütün Avrupa kaynaklarında açıkça 15 Ağustos yazmasına rağmen 26 Ekimde ısrar edilmesi bir devlet politikasımıdır? Fener patriğini mutlu etmek için tarihi gerçekleri çarpıtmak nasıl kabul edilebilir.
Evet Trabzon'un fethi 15 Ağustos'ta gerçekleştirilmiş, Kral Davit şehrin kapılarını açarak savaşmadan teslim olmuş, Bu şekilde 4 bin yıllık şehir yeniçeri yağmalamasından kurtulmuştur.
 
Fatih Sultan Mehmet han Trabzon Rum devletinin uç şehirlerini feth edene kadar Kral Davit'in Trabzonda kalmasını istemiş, Devletin en uç karakollarının teslim alınması Ekim ayını bulmuş ve 26 Ekim tarihinde Kral ailesi ile birlikte Bir gemi ile İstanbula gönderilmiştir. Şehirdeki Venedik elçisi bu haberi bir mektupla ülkesine bildirmiş,
 
İşte Kralın Trabzonu terk ediş tarihi 26 Ekim'dir, Fetihle ilgisi yoktur.
On yıllardır uyarıyoruz, kınama yapıyoruz Trabzon şehrinin teslim olduğu 15 Ağustos tarihini Trabzon belediyesine kabul ettiremedik,.
Biz buradan itiraz etmeye, İlgili kamu kurumlarını uyarmaya kınamaya devam edeceğiz.
Trabzonun fethinin gerçekleştiği 15 Ağustos tarihini Fener patriği Bartholomeos'a Sumela manastırında Meryem ana adı altında, Rum devletinin yıkılışına  ağıt yakma ayini serenomisine izin verenler, Türk milletinin bu fetih coşkusunu gerçek tarihinde yapılmasına izin vermiyorlar.
Bu konuda suskun kalan Trabzon STK'larının Trabzon yerel medyasını uyarıyor Bu konuda sorumluları uyarmalarını rica ediyoruz.
 
 
Trabzon Bş. Belediyesinin 26 Ekim 2019 tarihli ilgili haberi 
 
TRABZON'UN FETHİNİN 558’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
Trabzon'un fethinin 558’inci yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zağnos burçlarında icra edilen fetih programında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman, şehit kanı ile fetih edilen topraklara alın teri akıtarak sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.
 
Ataman, “Çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz, güçlü olmalıyız” dedi. 
 
BU ŞEHRE HİZMET VERMEKTEN ONUR DUYUYORUZ 
Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın, İstanbul’un fethinin ardından Trabzon’u fetih ettiğine dikkat çeken Ataman, “Fatih Sultan Mehmet, imparatorluğun Trabzon fetih edilmeden kurulamayacağını biliyordu. Bu şehri Fatih fethetti, Yavuz yönetti, Kanuni doğdu. Yetmedi, bizim için çok önemli olan cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de Trabzon’da ev sahibi oldu. Trabzon bu kadar önemli bir yer. Hem Osmanlı imparatorluğunun cihan padişahlarına, hem de cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e ev sahipliği yapmış bir şehrin insanlarıyız. Böyle bir şehre, Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet vermekten büyük gurur ve onur duymaktayız” dedi.
 
BU COĞRAFYADA ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE’NİN SÖYLEDİĞİDİR 
Konuşmasında özellikle gençlere seslenen Başkan Vekili Ataman, gençlerden yöneticileri sorgulamalarını istedi. “Sevgili gençler bizi sorgulayın, bizden isteyin” diyen Ataman sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Daha iyi yaşayabileceğiniz bir Trabzon’un nasıl inşa edileceği hususunda kapımızın 24 saat açık olduğunu bilerek hareket edin. Bu şehir, bugünkü iktidar açısından da, Türk siyaseti açısından da, çok kıymetli bir şehirdir... Bakınız dünyanın büyük şehirleri ve büyük ekonomileri var. Mesela Almanya büyük ekonomisi olan bir ülke, İngiltere öyle. Fakat onların ne dediğinin bizim coğrafyamızda bir kıymet-i harbiyesi yoktur. İki büyük devlete rağmen Türkiye’nin bu coğrafyada ne söylediği çok önemlidir. İşte Suriye meselesi, hani dünyanın büyük ülkeleri nerede? Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye Cumhuriyetinin iradesi dünyaya şekil verdi. İşte Trabzon, bir parçası olmaktan keyif aldığım Trabzon, bugünkü iktidara dört tane bakan vermiş bir şehir. Hani bir tekerleme oldu artık, ‘bize her yer Trabzon’ diye, gerçekten Trabzon, Türkiye’nin T’si oldu. İşte bu Trabzon güçlü olursa, Suriye’de mesafe alabilirsiniz. Giresun, Rize, Erzincan güçlü olursa ve üretirse sizin dediğinizin ve yaptığınızın bir önemi olur.”
 
FETİH EDİLEN TOPRAKLARA ALIN TERİ İLE SAHİP ÇIKILIR 
Mutlaka çok çalışmak ve çok üretmek gerektiğini kaydeden Ataman, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gençler, mutlaka üretmek zorundayız, çalışmak zorundayız. Fethetmek yetmiyor. Şehit kanı ile fetih ederseniz, uğuruna bedel ödersiniz ancak sahip olmaya devam edebilmek için alın terini de akıtmak lazım. Yoksa fethinden büyük keyif aldığımız ve 558’inci yıldönümünü kutladığımız bu şehrin, 24 Şubat 1918’de kurtarıldığını unutmamak lazım. 1461’de fetih etmişiz ama işgal edilmiş. İşte o işgalden kurtuluşu da unutmamak için güçlü olmalıyız, çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz.”
 
Trabzon'un fethinin 558’inci yıldönümü kutlama programında, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman’ın konuşmasının ardından; Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı’nın gösterisi ile devam eden program, Osmanlı şerbeti ikramı ile son buldu.
 
Fetih programında; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Burak, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, kamu kırımları ve STK’ların temsilcileri ile siyasiler ve vatandaşlar hazır bulundu.

 

Etiketler :
trabzonbelediyesitrabzonunfethinigeneyanlugcgtarihtekutladugfetihtarihi15augustos -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
28-10-2019 17:27
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®