Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Hayrat İÇTAŞ Toplantısı, Halkın yoğun itirazı nedeniyle İptal Edildi
Hayrat dereler özgür aksın platformu adına İhsan Hacıbektaşoğlu açıklama yaptı
 
Hayrat İlçesi'nde baltacı ve Maki dereleri, tünel ile Rize’nin Güneyce mevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarımı konusunda yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı, ilçe sakinlerinin tepkisi üzerine iptal edildi.
 
Hayrat Ancumah Mahallesi’nden geçen Hayrat ve Balaban Baltacı derelerinden alınacak suyun 8 kilometrelik tünel ile Rize’nin Güneyce mevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarılmasına ilişkin proje ilçede tepkiye yol açtı. Yapımcı firmanın Hayrat Müftülüğü'nde konuya ilişkin olarak yapmak istediği bilgilendirme toplantısı, yöre sakinlerinin protestosu ile iptal edildi. Yaklaşık 100 kişinin tepki gösterdiği firma yetkilileri araçlarına binerek ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.
2014 seçimlerinde  Hayrat Belediye Başkanı Adayı olan İhsan Hacıbektaşoğlu Açıklama Yaptı.
 İhsan Hacıbektaşoğlu, “ Kimse derelerin üzerine kendi tasarlamış oldukları projeleri yapamaz Gazeteye ilan veren firma yetkileri buraya gelerek bilgilendirme yapacakmış bu neyin bilgilendirmesidir. Müftülük önünde bekliyoruz ve ne gelen var ne giden.  Müftülük yetkileri “bizim salonumuzda toplandı yapacaklar diye duyurmuş fakat böyle bir toplantıdan haberimiz yok.”diyor. bunlar nasıl kafasına göre iş yapıyor.”ifadelerini kullandı.
Hacıbektaşoğlu, “Deremizi kurutarak vadiyi bataklığa ve ölüme terk eden, bizleri tarihimizden, köklerimizden koparan tünel projesine karşı tüm benliğimizle karşı koyacağımızı buradan ilan ediyoruz. Baltacı halkını yok sayan şirkete karşı var olduğumuzu ve yalanlarına bir kez daha asla inanmayacağımızı göstereceğiz. Baltacı halkının gerektiğinde nasıl sertleşeğini, vadisinin yaşam kaynağı olan suyuna asla dokundurtmayacağını , haklarını kimseye yedirmeyeceğini tüm Karadeniz bilir. Anlaşılan o ki İÇ-İÇTAŞ şirketi sahipleri ve sorumluları bu gerçeği bilmemektedir. Öğrenmek için ise çok bekleyecekler. Baltacı halkı bu projeye kesinlikle izin vermeyecektir. “ dedi. 
'İNEĞİNİZİN BİLE SU İÇME ŞANSI OLMAYACAK'
Yapılması düşünülen tünelin yöreye zarar vereceğini savunan kalabalık, müftülük önünde bir süre bekledi. Grup adına açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu üyesi Saltuk Deniz, derelerin yaşam alanı olduğunu ve bu alanlara sahip çıkılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:
"Önümüzdeki günlerde yeni bir yasa ve yeni bir uygulamaya gidilecek. Artık köyünüzde bile içtiğiniz suyun bedelini ödeyeceksiniz. İneğinizin bile dereden su içme şansı olmayacak. Bunu engellemenin tek yolu bu derelere sahip çıkmaktır. Bugün toplantıyı yapamadılar ama, daha sonra tekrar deneyeceklerdir. Bugünkü toplantıyı yaptırmamış olmanız, halkın bu projeyi istemediğinin bir göstergesidir."
Kalabalık daha sonra olaysız dağıldı.
Etiketler :
hayrat deresi iyidereye akıtılıyor, hayrat baltacı deresi iyidereye, mehmet nuhoğlu -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
06-08-2014 03:48
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®