Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Ortahisar ilçesinde İmar sorunları çözümü için panel
Çözüm sürecine mülk sahiplerinin katılamadığı toplantıdan çıkacak kararın hukuka uygun olacağını zannetmiyoruz
DUYURU: ORTAHİSAR İMAR SORUNLARI TESPİT VE ÇÖZÜM ARAMA ÇALIŞTAYI 
Ortahisar belediyesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Trabzon İl Koordinasyon Kurulu işbirliği ile "BİRLİKTE ÇÖZÜYORUZ-1" 
Ortahisar imar sorunları tespit ve çözüm çalıştıyı adı altında bir toplantı-panel düzenlenmiştir.
Ne yazıkki sorunların asil muhatabı Mülk sahipleri bu toplantıya katılamadığını öğrendik.
Yetkililer diyorki Sorunun çözümünde "asıl muhataplar" katılabiliyor.. ?
Çok manidar, Trabzonun hatta bütün Türkiyenin başına bela gibi çöken KENTSEL DÖNÜŞÜM, SİT ALANLARINDA KENSEL YENİLEME Projeleri büyükşehirlerde olduğu gibi Trabzonda da Rant projelerine dönüşmüş durumda.
Burada mağdur olan sadeca mülk sahibidir ve çözüm sürecine mülk sahibini, kiracıları kabul etmeyen bir süreç evrensel hukuka ve vicdana uygun karar almaktan mahrum olacaktır.
Başta çevre bakanları, Yerel belediyeler Masa başında aldıkları dönüşüm kararlarını mahkemeye taşıyan vatandaşı RANT'çılıkla suçluyarak, "Mülk sahipleri mevcut değeri kabul etmiyor, Dönüşümün sağladığı Rantı istiyor diyerek şikayette bulunuyor, Ne kadar manidar bir sızlanma değilmi?
Kişilerin hayatının geçtiği, kadim komşuluklar yaptığı, evi  dönüşüm gereği değer artışı olacak ve bunu mülk sahibi talep edemeyecek?
Bu dönüşüm Rantını kim iç etmek istiyor?, Başta TOKİ, belediyeler, Müteahhitler, Mimar-Mühendisler.
Evrensel hukuka göre zorla yerinden etmeler suç olduğu halde Sulukule, Yedikule, Ayvansaray, Tarlabaşı, Süleymaniye ve benzerlerinde görüldüğü üzere Yerli hukukun kararlarını dahi tanımadan maalesef uygulamalar yapılmaktadır,  Anayasa mahkemesi ve AİHM uyarılarını dikkate alan henüz göremedik.
 
Bu uygulamalar İnsani- sosyal- hukuki değildir, Tamamen RANT uygulamalarıdır.
Trabzonda gönül isterki Deprem riski olmayan Trabzonda dönüşüm projeleri insani olsun, hukuki olsun.
On yılladır başta belediyelerimizin hukuksuz uygulamaları, hukuksuzlkuklara göz yumdukları uygulamalar şehri tarihi kimliğinden uzaklaştırmış, Trabzon tepelerinde son yapılan site uygulamaları ile insanlık dışı şehirler tesis etmede yarış ediyorlar.
Başbakan RT. Erdoğan 4-5 kattan fazla bina yapmayın, fazla emsal vermeyin, sosyal donatı alanlarını koruyun, Çocuklarımızın ayakları toprakla buluşsun diye nasihat ettiği halde, Başta kendisine bağlı TOKİ dahi 10-17 kattan aşağı sosyal konut yapmaz oldu.
Bu olumsuzlukların başlıca nedeni Vatandaş cahil bırakılmış sosyal sorumluluk duygusu Bürokrasinin çözümsuz yaklaşımı nedeniyle akamete uğramış, Hukuksal hakkını arayamaz olmuştur.
Ve vatandaş artık talep etmekten çok ne verirlerse başım üstüne diyerek Kölelik sisteminin benzeri bir teslimiyet içinde kalmıştır. öncelikle bu zihniyetten kurtulmalı, Devletin hukukunu bilmeli, Hukuku çiğneyen kim olursa olsun hukuken siyaseten hesabı sorulmalıdır. 
Vatandaşlar bu konusa STK kuruluşları oluşturmalı, bunları denetlemeli, kararlara katılmalıdır.
Son olarak Ortahisar belediyesinin Halkın tapulu mülkiyeti üzerinde alınacak sözde çözüm istişaresine mülk sahiplerini dahil etmemesini kınıyoruz. Acilen bu oluşuma Muhtarları, Semt sivil toplum kuruluşlarını, Siyasi parti temsilcilerini, Şenrin akil önderlerini davet etmesini rica ediyoruz.
 
TARİH: 23-24-25 EYLÜL 2014
Toplatı yeri: TRABZON ZORLU GRANT HOTEL (Authentic B salonu : Not: Sadece davetlilerin katılacağı bu proğrama katılmak isteyen kişi ve kuurmların TMMOB Trabzon İKK Sekreterliği ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
Adres:Cumhuriyet mah. Nemlioğlu Cemal sokak No:13 Tel: 0462 321 59 38
 
 
 
KONU HAKKINDA SOSYAL MEDYADAN ALINTILAR
Teoman Yılmaz:
SALI- ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE GÜNLERİ
İMAR KONULARI İLE İLGİLİ ÇALIŞTAY VAR...
AMA GRAND HOTEL DE
ÖYLE HERKES KATILAMAZ...VATANDAŞ KATILIP BİR ŞEY DİNLEYEMEZ
DİNLEYECEK OLANI BİLE ONLAR SEÇECEKLER..
SEBEP HAZIR ..YERİMİZ YOK...KARDEŞİM YAP SPOR SALONUNDA...FİKİR Mİ ÖNEMLİ ? ŞEKİL Mİ ÖNEMLİ?
10 YILDIR AĞZIMDA TÜY BİTTİ KENTİN SORUNLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞTAY YAPINIZ DİYE...
BAKALIM ŞİMDİ KATILIMCILARA...ÇAKMA MI FASON MU..DÜZEN ADAMLARI MI...YOKSA REFERANSLARI ÇOK CİDDİ OLAN..ÇÖZÜMLERİ İLE İNSANLARIN DEVA BULDUĞU KATILIMCILAR MI KONUŞACAK...ASIL CİĞER BURASI...BEN ORAYA ODAKLANACAĞIM...
ODAKLANMAM DA İMKANSIZ ÇÜNKÜ KATILIMCILARI ONLAR BELİRLİYOR YANİ KİM SALONA GİDECEK ONLAR OKEY VERİYOR...
GİDİP GİRMEYE ÇALIŞACAĞIM BAKALIM NE OLUR KAPIDA...
AKSİ HALDİ GÖSTERMELİK İSTİŞAREDEN ÖTEYE GEÇMEZ VE YARARI DA OLMAZ...
AYNI BELEDİYE BAŞKANININ YAPTIĞI GİBİ DİNLERSİN İNSANLARI BİLDİĞİNİ OKURSUN ŞEKLİNE GİRER GİDİP REŞADİYE -MOLOZ ÜST GEÇİDİNİ YAPTIRIRSIN VE 10 TRİLYON ÇÖPE GİDER...
İZLEYİP BAKACAĞIZ ...ZAMANI OLAN GELSİN....
 
Mustafa Yaylalı.....
Teoman Bey, bu 1. aşaması. Davet edilenler ise konunun bizzat içinde olan tüm kesimler. Devamında sizin de görüşlerinize mutlaka başvurulacaktır tabii ki. Ama kent adına önemli bir adım atıldığını düşünüyorum. Hassasiyet göstereceğinizi umuyor, anlayışınıza sığınıyoruz.
 
Teoman Yılmaz:
 Sayın başkan başlamak önemlidir...bir yerden başlanacak tabi...önemli olan doğru yerden başlamak..burada izlenen yol çok doğru...ben içeriğe odaklıyım...katılımcıları merak ettim....il dışından hatta yurt dışında aktif olan potansiyellerimizden buraya gelecek olan değerler var mıdır diye bakamıyorum çünkü katılımcıların ismi yok...yazın buraya şeffaf olarak görelim gidip kimi dinleyeceğimizi...bakalım adamın geçmişine nereye ne çivi çakmış...ben kendi işini batırmış insanları,hayatı konuşmakla geçmi,ş insanları dinlemek istemiyorum...bu devir bitsin artık...o nedenle kimi dinleyeceğimi eğer mümkünse öğrenebilirmiyim?...bunu tüm duyarlı Trabzonlular adına soruyorum...
 
Osman üçüncü:
 GENİŞ KATILIMLI VB FAKAT NİHAİ KARAR .....
 
Ebru Öztürk:
 Önemli olan yanlışın neresinden dönerken kaldır. Neye mallara malullük Moloz alt geçimini yıkılması tabiat şöleni olur .Parayla ölçülmesi.
 
Teoman Yılmaz:
 Yıkılması kaçınılmaz...birlikte yıkacağız da..10 trilyon zararı verdiren belediye başkanının büstünü mü dikelim...
 
Osman üçüncü:
 YANLIŞI ORTADAN KALDIRMANIN NE KADAR ÜÇRETE MAL OLACAĞI DÜŞÜNÜLMEMELİDİR...
 
Teoman Yılmaz:
 istişareyi yapmadan çözüm dayatan kent yöneticilerin bedel ödemesi yok...kamu zararı yazıp geçeceğiz mi?...bu kadar baist mi...trafik de 150 oldu mu hız anın da ceza yiyor vatandaş...burada 10 trilyon zarar var...yıkımada 2 diyelim onuda FDN yıkar 12 olur...hayırlı olur inşallah
 
Osman üçüncü:
 VERİLEN HUKUKİ KARARLARIN YANINDA GEÇMİŞTE KENT KONSEYİ KARARLARI DA ÖNEMLİ OLMALIDIR...
 
Teoman Yılmaz :
1870 üyeli kent konseyi ciddiye alınmamaktadır..her şey prosedür ve şekil esaslı yürüyor...aman o incinmesin aman bu kızmasın...yoksa 1870 üye kenti sallar ya...ama reşadiye çözüm önerisi bile dikkate alınmadığında TMMOB dahil ses çıkmadı...önemli protesto ve tepkiler yaşanmadı...çünkü aman o onu der aman şöyle olur hesaplarının faturasını Trabzon halkı bu ucube üst geçidi kucağında bularak ödedi...ödeyecek de..
 
Osman üçüncü:
 BANA NE ..NE ME LAZIM...
 
Osman üçüncü:
 HERKESTE BİR KORKU VAR GİBİ...FAKAT DURUR İÇERİSİNDE...YAPILAN ÜTÜN İŞLERDE BU İÇSEL VE KİMSENİN BİLMEDİĞİ VE İÇERİDE DURAN KORKU İLE HAREKET EDİYOR GİBİ.....ÖYLE Mİ.....
 
Ebru Öztürk:
 Gerekirse dikeriz. Trabzon eski bir medeniyet , doğa harikası bir yerdi.Malesef sahil Beşirli ibaret oldu.imperyal Hastanesi, eski doğa harikası sahili, Otopark cenneti yaptı boydan boya.. Gelen misafirler sahilde park eden arabalara hayret ediyor.Beledie arabaları vs..Tabiki işyerleri açılacak ama mesafesi olmayan yerde , sırf rant uğruna güzelim Trabzon sahili maffetmetecek. Trabzon'un yerleri bilir hanima dalyan fuar alanları sahil deniz kokusu..Resmen , deniz deniz gibi kokmuyor. Önce şehir planlaması gelmek, medeniyet olduğumuz belli olsun.Yoksa hastane, belediye dolmuş, park her yerde yapılır. Sahil ve deniz bu kadar ucubesi görünmez. Ben umutluyum.Trabzonlu olarak, buna birileri dur diyecek, Trabzon aşıkları. .
Etiketler :
duyuru - - ortahisar - imar - sorunlari - tespit - ve - cozum - arama - calistayi - ortahisar - belediyesi - ve - turk - muhendis - ve - mimar - odalari - birligi - trabzon - il - koordinasyon - kurulu - isbirligi - ile - - birlikte - cozuyoruz - 1 - - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
22-09-2014 05:48
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®