Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Rize'nin yollarını Trabzon’dan ayırdılar...
Osmanlı Döneminde eyalet merkezi, Cumhuriyet döneminde Bölge merkezi Akp döneminde her yıl nüfusu azalan Bölgesel gücü elinden alınan bir şehir haline getirildi.
TRABZON merkezli Doğu  Karadeniz Gümrük  ve Ticaret Bölge Müdürlüğü olarak hizmet veren kurumdan 2 il ayrıldı. 
Rize ve Artvin’den Bölge Müdürlüğü oluşturan Gümrük Bakanlığı Erzincan’ı Trabzon’a bağladı. 
Yeni uygulama büyük şaşkınlık yaratırken DKİB Başkanı A.Hamdi Gürdoğan “ Sözlerimin arkasındayım. Nurettin Canikli Trabzon’a iyi bakmıyor” dedi. 
Uzun  yıllardır Trabzon merkezli olarak Doğu  Karadeniz’de Gümrük  ve Ticaret Bölge Müdürlüğü görevini  üstlenen Trabzon,  Rize, Artvin (Hopa), Giresun illerini  bünyesinde barındıran  Bölge Müdürlüğünün kapsamından   Rize ve Artvin-Hopa gibi iller çıkarılarak Artvin Hopa Merkezli Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü kurulması büyük şaşkınlık yaratırken, Trabzon’un son dönemde  her konuda sahipsiz kaldığı bir kez daha belgelendi.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan Trabzon Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Rize ve Artvin’in alınarak Hopa’ya yeni kurulacak olan Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne verilmesine tekrar ateş püskürdü. Trabzon’un siyasilerinin bu konuda sınıfta kaldığını ifade eden Gürdoğan, “Hopa’ya Kaçkar Gümrük Bölge Müdürlüğü kuruluyor. Bize Erzincan’ı bağladılar. Kimsenin haberi var mı bundan. Yok. Erzincan ile Trabzon’un arasında ticari anlamda ne alaka var? Bu ayrımın yapılmasının tek sebebi siyasi menfaatlerdir. Doğu Karadeniz’de benden başka İhracatçılar Birliği var mı? Artvin, Rize, Gümüşhane bizde değil mi? Hal böyleyken niçin Trabzon’daki Gümrük Bölge Müdürlüğü’nden Rize ve Artvin alınıyor? Bunun neticesinde bizim yetki alanımızda olan iller başka bir bölge müdürlüğünün yetki alanına verildi. Bu çok açık bir haksızlıktır. Hangi veriye göre bunu yaptılar? Biz böyle bir ayrımcılıkla ve garip bir durumla karşılaşırken Trabzon’un siyasileri ne yapıyor? Bu gelişmeden haberleri var mı? Yok.. Trabzon böylece refüze ediliyor. Senelerce uğraşılarak elde edilmiş olan kazanımlar elden gidiyor. Bütün bunlar yaşanırken duydunuz mu hiçbir tepki? Biz hayal alemine mi dalalım? Hakkımızın aranması noktasında bazı şeyleri söylemeyelim mi? Bu anlattığım konuyu hangi siyasetçiden duydunuz?” şeklinde konuştu. 
Haber:gunebakis.com.tr
Etiketler :
trabzon - merkezli - dogu - - karadeniz - gumruk - - ve - ticaret - bolge - mudurlugu - olarak - hizmet - veren - kurumdan - 2 - il - ayrildi - - rize - ve - artvinden - bolge - mudurlugu - olusturan - gumruk - bakanligi - erzincani - trabzona - bagladi - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
31-01-2015 20:13
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®