Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Trabzon'daki hava kirliliğini gören, tedbir alan yok
Yıllardır Halk sağlığını tehdit eden yoğun zehirli soba, kalörifer dumanı şehre doğalgazın gelmesine rağmen artarak devam ediyor
Trabzon'da, kış mevsimiyle birlikte kalorifer ve soba kullanımına bağlı hava kirliliği de arttı. Özellikle kalorifer ve sobaların yakıldığı sabah ve akşam saatlerinde artan kirlilik, şehrin üzerinde yoğun bir duman tabakası oluşturuyor.
 
Özellikle sahile yakın mahallelerde yoğun olarak göze çarpan duman, insan sağlığını da tehdit ediyor.
Hava kirliliğini en aza indirmek için kaliteli kömür kullanımının, kalorifer yakma talimatına uyulmasının ve baca temizliğinin önemine dikkat çekiliyor. 
Yetkililer, iyi bir yalıtımla yakıt tasarrufu yapılabileceğini ve bunun da hava kirliliğini yüzde 30 azaltacağını hatırlatıyor.
Şehirdeki hava kirliliğine en etkin çözüm olarak ise doğalgaz gösteriliyor. Ancak 2007 yılında ilk kazması vurulan doğalgaz çalışması, yetkililerin farklı tarihlerde defaatle verdiği vaatlere rağmen ağır aksak ilerliyor. 
2014 yılı sonu itibariyle şehrin tamamına verileceği açıklanan doğalgazın, hala şehrin büyük kısmında kullanılamıyor
Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun önceki yıllarda yaptığı açıklamalarının aksine doğalgaz çalışmalarının 2015 yılı sonuna sarkabileceği açıklaması da bu gerçeği doğruluyor.
Doğalgazla ilgili bir başka şaşırtıcı durum ise vatandaşın gaz kullanımına ilgisizliği. 
Halen birkaç mahalleye doğalgazın verildiği şehirde yaklaşık 75 bin binadan 17 binin üzerinde daire ve işyerine gaz ulaştırıldı. Ancak toplam 10 bin 84 kişi doğalgaza abone oldu. Bin 300 kişi abone olduğu halde doğalgaz kullanmazken, 7 bin 224 kişi de hattı olmasına rağmen gaz kullanımına geçmedi.
Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kış aylarında artan hava kirliliğini azaltmada doğalgazın önemine dikkat çekmişti. Gümrükçüoğlu, göreve geldiğinde 2014 yılı sonu itibariyle tüm şehre doğalgazın verilmesini sağlayacağını söylediğini hatırlattı.
Belediye olarak üzerlerine düşeni yerine getirdiklerini ileri süren Başkan Gümrükçüoğlu, çalışmaları yapan AKSA Karadeniz Doğalgaz firmasını sorumlu gösterdi.
Çalışmaların hızlandırılması için firma yetkilileriyle zaman zaman bir aya geldiklerini anlatan Gümrükçüoğlu, “Tüm gayretlerimize rağmen şehrin tamamına doğalgazın verilebilmesi 2015'in sonuna kadar sarkabilir." dedi.
Gümrükçüoğlu, sahil geçiş yolu, devlet sahil yolu, Kanuni Bulvarı gibi yolların geçtiği mahallelere doğalgaz verilebilmesi içinde bu yolların Karayolları'ndan belediyeye devredilmesi gerektiğini söyledi. Gerekli protokolleri yapabilmek için Belediye Meclisi'nden gerekli yetkiyi aydıklarını anlatan Gümrükçüoğlu, Karayolları ile devir için gerekli protokolleri yapacaklarını dile getirdi.
Doğalgaz ulaştırılan mahallelerde kullanma oranının düşüklüğünden dert yanan Gümrükçüoğlu, şu bilgileri verdi: “Trabzon'da doğalgaz ulaşan daire sayısı 16 bin 409, iş yeri sayısı ise 899 iken doğalgaz kullanan abone sayısı 8 bin 784. Toplam abone sayımız ise 10 bin 84. Yani bin 300 kişi abone olduğu halede doğalgazı kullanmıyor ve 7 bin 224 kişi de hattı olduğu halde doğalgaz kullanımına geçmemiş.” Bu rakamların doğalgaz ulaştırılan yerlerdeki abone oranını yüzde 58'de kaldığını gösterdiğini söyleyen Gümrükçüoğlu, “Bu durum bizi önemli derecede mahcup etmekte. AKSA'yı ve EPDK'yı şehrin tamamına gazın bir an önce verilmesi için sıkıştırırken, vatandaşımız kapısına kadar gelen gazı evine çektirip kullanmıyor. Bunu izah etmekte zorlanıyorum.” ifadelerini kullandı.
Etiketler :
trabzonda - ozellikle - sahile - yakin - mahallelerde - yogun - olarak - goze - carpan - duman - insan - sagligini - da - tehdit - ediyor - hava - kirliligini - en - aza - indirmek - icin - kaliteli - komur - kullaniminin - kalorifer - yakma - talimatina - uyulmasinin - ve - baca - temizliginin - onemine - dikkat - cekiliyor - - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
03-12-2014 14:49
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®