Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Trabzon’un fethi gene ilgisiz tarihte kutlandı
Trabzon ili Valiliği, Belediyesi 15 Ağustos olan fetih tarihini gene ilgisiz bir tarihte 26 Ekimde kutlamayı tercih etti NEDEN?

Üç yıl evvel Trabzon Büyükşehir belediyesinin düzenlendiği bilimsel sempozyum da Uzun yıllardır Fetih tarihi üzerine yapılan itirazlar konuşuldu.

 Konuya hâkim tarihçilerimiz Sempozyumda bildirilerini sundu, Katılım sağlayan bütün tarihçilerimiz Trabzon’un fethi 1960 sonrası 26 Ekim olarak kutlanmaya başladı, Bu tarih doğru değildir ve Osmanlı Ekim ayında hiçbir savaş yapmamıştır.
Karadenizin coğrafi yapısı nedeniyle Ekim ayında ordumuzun Güney dağlarını aşarak Karadeniz sahiline inmesi zaten mümkün değildir ve savaş olması da mümkün değildir dediler.

Katılan tarihçilerin ortak bildirisi yayınlandı, Buna göre Trabzon’un Kesin Fetih tarihi 15 Ağustos 1461 olduğu tescil edildi.

Sempozyum üzerinde geçen üç yılda Valilik ve Belediyemiz 26 Ekim tarihinde ısrar ettiğini görüyoruz, Bu tavır İlme, İlim İnsanlarımıza, Türk tarihimize ihanet gibi bir karar olduğunu ne zaman anlayacağız.

Sayın Vali Ve Belediye başkanımız konusunda uzman olan tarihçi-Araştırmacıların 15 Ağustos kararına neden itiraz ediyor anlayabilmiş değiliz.

Zaten Trabzon halkı Fethin tarihini 15 Ağustos olarak kabul ettiği için, Ekim ayındaki bu söz konusu Fetih etkinliğine itibar etmemiş, Zağnos burçları önünde gerçekleştirilen kutlama etkinliğine halkımızın katılmadığını yayınlanan videolardan görmüş olduk.

Bu konuda daha fazla bir şey yazmaya gerek görmüyoruz, Eski tarihli bilimsel haberlerimizi aşağıda yayınlayarak bu yanlışta ısrar eden idarecilerimizi kınıyoruz.

Takdiri Trabzon Halkımızadır.

KONU HAKKINDA TARİHİ GERÇEKLER

KONU HAKKINDA ESKİ HABERLERİMİZ

Trabzonun fetih tarihi üzerine yapılan 15 yıllık araştırmalarımız

GEÇEN YIL YAPILAN ETKİNLİK      

OF. GÜMRÜKÇÜ; TARİHİ DÜZELTECEĞİZ DEMİŞTİ

FETHİN GERÇEK TARİHİNİ KİM YASAKLADI?

STK LARIN DERDİ TERAYAĞ PEYNİR SATMAK

Etiketler :
trabzonunfethi26ekimdeugil15augustostur -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
27-10-2020 08:43
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®