Ana Sayfa Künye Sitene Ekle
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Tüm Yazarlar
Yolsuzluk mu kötü, Hırsızlık mı?
Son günlerin popüler tartışmasına sıradan ilim sahibi kişiler söylemin yanlış olduğunu, neticesi açısından yolsuzluğun felaket olduğunu ortaya koysa da, birileri kabul etmiyor
Eski Dönemlerde Partiler belediye seçimlerinde Üç Ç "Çöp-Çamur-Çukur" ile mücadele edeceklerini vaad ederdi.
AKP iktidara gelirken Üç Y "Yolsuzluk-Yoksulluk-Yasaklar"  ile mücadele edeceğiz ve kökünü kazıyacağız vaadinde bulunmuştu.
 
17 Aralık sonrası zaten bilinen gerçekler aleni çarşaf çarşaf ortaya serildi.
Artık Akp hiçbir platformda yolsuzluk yapmadığını iddia edemiyor, Çoğu "Dinci" olan Taraftarları (Çalıyor ama hizmet ediyor) itirafı ile yolsuzluğu tescil ediyor.
Ülke siyasetinde böyle bir dönem yaşamadık, Dünya siyasetinde varmı bilmiyoruz.
 
Yolsuzluk ev Rüşvet Gündemi korurken, Akp'ye yakınlığı ile bilinen Ensar vakfı kurucu başkanı İlahiyatçı Hayrettin Karaman bir tartışma başlattı,
YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR....
 
Her ne kadar burada sürçü lisan varsa da doğru söylüyor. Hırsızlık şahıslara karşı yapılır ve davacısı mağdurları bireyseldir.
Yolsuzluk toplumsal bir mağduriyet ortaya koyar, Çünkü haksız elde edilenin sahibi devlettir ve bunda tüysüz yetimin hakkı vardır.
Hırsızlıkla bir devlet bağımsızlığını kaybetmez, Fakat Yolsuzlk yaygınlaştımı ortada ne halk kalır ne devlet...
 
Konuya gazeteci Fehmi Koru bir bakış açısı getirdi, Yazısı aşağıda.
 
İŞTE FEHMİ KORU'NUN BUGÜNKÜ YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ...
 
Yolsuzluk hırsızlıktan fenadır
 
Birkaç gündür yeni bir tartışma konumuz var: “Hangisi daha kötüdür; hırsızlık mı yoksa yolsuzluk mu?” 
Ulemadan bazısı, yolsuzluğun hırsızlık kadar kötü olmadığı görüşündeymiş...
 
Acaba?
 
Kuşkumun sebebi, iki kötülük arasındaki mahiyet farkının görme özürlüler tarafından bile görülecek kadar açık oluşu. Sonuçta, “hırsız” dediğimiz kişi,  birinden veya birkaç kişiden para veya mal aşırır; “yolsuzluk” yapanın konumu sayesinde edindiği güçle elde ettiği kirli paranın maddi zararı ise bütün millete yayılır...
 
Fakir fukaraya, garip gurebaya, yetime ve öksüze de...
 
Emniyeti suiistimal eder yolsuzluk yapan, vatandaşların devlete saygısını zedeler...
 
Geçtiğimiz bir yılı dört bakanla ilgili “yolsuzluk” iddialarının merkezinde yer aldığı tartışmalarla geçirdik. Son bir yıla damgasını vuran AK Parti-Cemaat kavgasının temelinde de o iddialar yatıyor. Gün geçmiyor ki, yabancı gazetelerde, Türkiye’nin “yolsuzlukla malul” bir ülke olduğuna dair haberler çıkmasın...
 
Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Türkiye’nin yolsuzluk skalasındaki yerinin 11 basamak birden tırmandığını duyuralı çok olmadı.
 
İktidarda dini hassasiyetleri yüksek bir kadronun yönlendirdiği bir parti olduğu için bu görüntü garipseniyor. Garipseyenler haklılar; çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara biraz da “Bunlar temiz” kanaati sayesinde geldi. O şöhretin lekelenmesi sadece AK Parti’ye değil, onu yöneten kadronun şahsında temsil edilen inanç sistemine de zarar veriyor.
 
Siyasi açıdan da konu her geçen gün daha önem kazanıyor; özellikle seçime şunun şurasında yedi ay gibi kısa bir zaman kalmışken...
 
Anavatan Partisi’nin geçmişte başına geleni biliyorsunuzdur, ama ben yine de hatırlatayım: İktidarının daha ilk yılında, en güvendiği bakanlardan birinin “rüşvet” aldığını, peşine bir danışmanını takarak, bizzat Turgut Özal ortaya çıkarmıştı. 
Ancak 1991 seçimlerine, ANAP, Yunanistan’da ortaya çıkarılmış Koskotas isimli bir bakanın yolsuzluklarından ilham alan muhalefetin “Koskotas dosyaları” yaygarası eşliğinde gitti.
 
Ve “Alternatifim yok” havalarındaki ANAP, kısa süre önce yapılan referandumda halkın yarısının “Siyasi yasakları devam etsin” yolunda oy kullandığı eski politikacılar karşısında seçimi kaybetti.
 
Etiketler :
eski - donemlerde - partiler - belediye - secimlerinde - uc - c - - cop - camur - cukur - - ile - mucadele - edeceklerini - vaad - ederdi - akp - iktidara - gelirken - uc - y - - yolsuzluk - yoksulluk - yasaklar - - - ile - mucadele - edecegiz - ve - kokunu - kaziyacagiz - vaadinde - bulunmustu - -
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ
10-01-2015 20:23
aaaaaaaaaaa
Oy Kullan Sonuçlar
Foto Galeri [ Tümü ]
Video Galeri [ Tümü ]
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®